Teknoloji

ABD, Çin’den gelen elektrikli otomobillere de savaş açtı

ABD bir zamanlar, gümrük duvarlarıyla ABD mallarının girişine engel olan ülkeleri serbest ticareti engellemek ve rekabetçi ticaret uygulamalarını baltalamakla suçlayıp uluslararası kurumlar nezdinden mahkum ettiriyordu. Ancak işler değişti, ABD şimdi Çin şirketlerinin ABD’ye ürün göndermemesi için gümrük vergilerini dört ile çarpmaya hazırlanıyor.

ABD, Apple’ı geçmek üzere olan Huawei’nin patronunun kızını Kanada’da bir iş toplantısı sırasında tutukladığını; Çin’in ABD’li sosyal medya devlerini geride bırakan sosyal medya uygulaması TikTok’a ise kapatma ve yöneticilerini tutuklama tehditleri savurduğunu kimse unutmuyor. İşte o ABD, şimdi serbest piyasa kavramının tabutuna son bir çivi daha çakmaya hazırlanıyor.

Çin’den ithal edilecek elektrikli otomobillerin ABD’de otomotiv pazarını domine etmesinden çekinen Biden yönetimi, Çin’li otomotiv üreticilerine ve diğer elektronik üreticilerine, bir değil, iki değil, üç değil, tam dört kat daha fazla gümrük vergisi uygulamaya hazırlanıyor. Bunların arasında temiz enerji teknolojileri de var.

Bu detay şu anlama geliyor… Önceki ABD Başkanı Trump Paris İklim Anlaşması gibi anlaşmalardan çekilerek çevreci uygulamaların ABD’ye zarar verdiğini savunduğu için çevreye duyarlı ABD seçmeninin oyunu kaybetmiş ve bu oyların Biden’e kaymasına sebep olmuştu. Hatta Biden Trump’ın çevreye duyarlı olmayışını seçim kampanyasında keskin bir şekilde kullanmıştı. Ancak şimdi bizzat Biden yönetimi, çevreci temiz enerji teknolojilerinin serbestçe ticaretinin yapılmasını engellemek ve ABD’ye girişini önlemek için adım atıyor.

Çin’li elektrikli otomobiller ABD’de 10 bin dolar seviyesinde satılıyor ve bu da ABD’li üreticilerin rekabet edemediği bir fiyat. Dolayısıyla Biden, ABD otomotiv şirketleri iflas etmeden Çin’den ithalatı engellemek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu