Haber

ABD Kongre Üyesi Sarbanes, Türkiye’yi F-16’larla tehdit etmeye çalıştı

ABD Kongresi’nin Cumhuriyetçi ismi John Sarbanes, Türkiye’ye karşı Yunanistan’a destek açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Dışişleri Bakanlığı, F-16 savaş uçakları için modernizasyon kitlerinin Türkiye’ye satışına onay verdi.

F-16’ların tedarikini ele alan Yunan-Amerikan Kongre Üyesi Sarbanes, Ta Nea gazetesine verdiği demeçte. “Türkiye F-16’lara ne kadar yakın?”sorusunu yanıtladı.

Yunanistan’a yayılmacılık suçlaması

Sarbanes, Türkiye’nin Yunanistan’a karşı ihlaller yaptığını iddia etti. “Gerilimdeki son düşüşü memnuniyetle karşılıyorum. Ancak Türkiye geçmişte iyi niyetli davranmadı.”söz konusu.

Sarbanes, Ankara’nın Atina’ya karşı “yayılmacı iddialarından vazgeçmediği” tezini ortaya koydu.

Türkiye’ye F-16 tehdidi

Türk Hava Kuvvetleri’nin uçuşlarının Doğu Akdeniz’i istikrarsızlaştırdığını savunan Sarbanes, Türkiye’yi F-16’larla tehdit etmeye çalıştı:

Türkiye’ye, böyle davranmaya devam ederse ABD’den F-16’ları teslim almayı bekleyemeyeceği konusunda net bir mesaj vermemiz gerekiyor.

Temsilciler Meclisi ve Senato Dış İlişkiler Komiteleri arasında, Türkiye yeni bir tavır almadığı takdirde satışı engelleme konusunda anlaşma sağlandı.

“Uyanık olmalıyız”

ABD Kongre Üyesi, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yeni bir döneme girdiğine ilişkin açıklamalara değinerek, şunları söyledi: “Dikkatli olmalıyız. Müttefiklerimizi korumak için önlemler almalıyız.”ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu