İş

Bakan Bilgin’den EYT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, bütçe görüşmeleri sırasında açıklamalarda bulundu. Alım, konuşmasında asgari fiyat görüşmelerine de değinerek, daha önce yüzde 80’in üzerinde bir düzenleme yaptıklarını ve taban fiyat düzenlemesindeki rakamlara enflasyonun etkisi olduğunu söyledi. Bakan, yeni asgari fiyatla ilgili görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Geçen ay Türkiye genelinde gerçekleştirilen ankette halkın beklentisinin 8 bin liranın, patronların beklentisinin ise 7 bin liranın üzerinde olduğunu belirten Alım, çeşitli rakamlar olduğunu ancak şunu söylemenin yanlış olmayacağını kaydetti.

“Sözleşmeli personeli tek disiplin altında toplayacağız”

Konuşmasında sözleşmeli işçi alımına ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Alım, kamuda 32 çeşit sözleşmeli işçi olduğunu ve bunların orta yere getirilerek bir disiplin tesis edildiğini belirtti. altındaToplanıp takıma geçeceklerini söyledi.

Vedat Alım, sektörde istihdam projesinin birçok yerde hayata geçirildiğini ve iş gücünün yetiştirilmesi için bir prova olacağını vurguladı. Sendikaya karşı olan patronları ifşa edeceklerini belirten Alım, sendikaya destek veren patronlara beyaz bayrak vererek teşviklerle ödüllendireceklerini söyledi.

“En kapsamlı EYT düzenlemesini yapacağız”

Konuşmasında merakla beklenen EYT konusuna da değinen Alım, bu konunun uzamasının birçok tarafı dinlemek zorunluluğundan kaynaklandığının altını çizdi. Odalarla toplantılar yaptıklarını, patronların tecrübeli çalışanlarını kaybetmek istemediklerini söyledi.

Daha önceki dönemde dijital kayıtların olmadığını ve bunları düzenlemek istediklerini belirten bakan, “En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Gerçek boyutları ortaya çıkınca Aziz Meclis’te paylaşacağım. İşte temel kriterler. Yaş şartı karşılanmasaydı bugün bir milyondan fazla insan emekli olacaktı. Çalışmalar bittikten sonra da Türk kamuoyu ile paylaşacağım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu