Haber

Bakan Karaismailoğlu, AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı’nı test etti Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Gar ve Kızılay ortasında ulaşımı sağlayacak hatta test sürüşü yaptı. Karaismailoğlu, sınırın test ve devreye alma işlerinin devam ettiğini, 2023 yılı başında tüm çalışmaları tamamlayarak hizmete alacaklarını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı’nın Gar İstasyonu’nda incelemede bulundu, yetkililerden bilgi aldı. Karaismailoğlu, ekim ayından bu yana test sürüşleri devam eden hatta metronun şoför koltuğuna oturdu ve Kızılay İstasyonu’na kadar test sürüşü yaptı.

Karaismailoğlu, buradaki konuşmasında, Ankaralıların ihtiyaç duyduğu projeyi bir an evvel hayata geçirmek için gün saydıklarını ifade etti.

3,3 kilometre uzunluğunda, Gar, Adliye ve Kızılay olmak üzere 3 istasyondan oluşan hattın, Keçiören’den Kızılay’a aktarmasız metro ulaşımı sağlaması açısından da son derece önemli olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, projenin raylı sistem ağını genişleteceğini dile getirdi.

Karaismailoğlu, günde 600 bin yolcu kapasitesine sahip hattaki ilk durak olan Gar İstasyonu aracılığıyla vatandaşların YHT garına ulaşacağını belirterek, aynı istasyon sayesinde Başkentray ve Ankaray’a aktarma yapılabileceğini söyledi. İkinci istasyon olan Adliye İstasyonu aracılığıyla da M1 sınırına, yani Başkentray’a aktarma sağlanabileceğinin altını çizen Karaismailoğlu, son istasyon Kızılay’dan da Batıkent, Çayyolu ve Ankaray metro sınırlarına ulaşılacağını bildirdi.

Metro aracı sayısı 4 katına çıktı

Karaismailoğlu, kelam konusu metro çizgilerinde çalıştırılmak üzere mevcut 108 araca ek olarak 324 yeni kuşak metro araç alımının yapıldığını, böylelikle sınırlarda çalışan metro aracı sayısının 4 katına çıkarıldığını bildirdi.

Metro araçları depolama ve bakım merkezinin revize edildiğini, kapasitesinin artırıldığını tabir eden Karaismailoğlu, Çayyolu bölgesinde yeni bir merkezinin daha tesis edildiğini belirtti.

Karaismailoğlu, proje gerçekleşmesine ait bilgi verirken de şunları söyledi:

“?4 katlı ve 335 araç kapasiteli AKM Otoparkı betonarme imalatların yüzde 100’ünü tamamladık. ?14 metre şaft çapına ve 37 metre derinliğe sahip Zafer Parkı acil çıkış yapısının tüm imalatlarını bitirdik. ?TBM tünel imalatının tamamını bitirdik. ?7 bin 295 metre çizgi üst yapısı ray montajını yaptık. ?AKM Otopark, Gar, Adliye ve Kızılay istasyonları ile çizgi üzerindeki tüm imalatları da tamamladık. Test ve devreye alma işlerimiz devam ediyor, 2023 yılı başında tüm çalışmaları tamamlayıp sınırımızı halkımızın hizmetine sunacağız. Şimdiden iyi uğurlu olsun.”

“35 yıllık vizyonda, Ankaralıların toplam ekonomik yararı 379 milyon avroya ulaşacak”

Karaismailoğlu, bakanlık olarak hayata geçirdikleri projelerle ülke çapında yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla temelli büyümeyi desteklediklerini, birebir vakitte vatandaşların hayatını kolaylaştırdıklarını, konforlu ve yeni jenerasyon toplu ulaşım sistemleri ile buluşturduklarını anlattı.

AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı’nın da bu açıdan Ankaralılara ve Ankara’ya çok kıymetli yararlar sunacağını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Metro çizgimizin işletmeye açılmasıyla kara yolu bakım ve işletme yararından 104 milyon, trafik kazaları maliyetlerinden 43 milyon, vakit tasarrufundan 124 milyon, hava kirliliği, iklim değişikliği, gürültü, tabiat ve yeşil arazi maliyeti, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su kirliliğinden azalma üzere dışsal yararlardan 108 milyon olmak üzere 35 yıllık vizyonda, Ankaralıların toplam ekonomik yararı 379 milyon avroya ulaşacaktır. Bizler, halka hizmeti Hakk’a hizmet bilen anlayışını temsilcileri olarak, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimize daha müreffeh bir ülke bırakma hedefiyle çalışıyoruz. Maalesef, AK Parti hükümetleri öncesinde halka hizmet etmek yerine sadece hamaset dolu siyaset yapanlar, ülkemizin yerinde saymasına neden oldu. Göreve gelenler sadece ideoloji siyaseti yapıp taş üstüne taş koymadı. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın vizyonu ve liderliğinde ülkemiz ulaşımda, eğitimde, sıhhatte, adalette, güvenlikte, dış siyasette, güçte yani her alanda yapılmayanları yaptı.”

Karaismailoğlu, yakın zamanda raylı sistemlerde çok önemli projeleri hayata geçirdiklerinin altını çizdi. Bu kapsamda bakanlık tarafından yapımı devam eden 13 proje olduğunu belirten Karaismailoğlu, toplamda 177,3 kilometre uzunluğunda raylı sistem hattı inşaatı bulunduğunu dile getirdi.

Bakan Karaismailoğlu, yarın Ağrı’ya gideceklerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katılacağı ” Ağrı Hamur Tutak Patnos” bölünmüş yolunun açılışını gerçekleştireceklerini de kaydetti.

Cumartesi günü de Şanlıurfa Etraf Yolu’nu hizmete alacaklarını söyleyen Karaismailoğlu, bu projeleri bitirdikten sonra yenilerine başlayacaklarını söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu