Haber

Belarus Savunma Bakanlığı, Polonya hava sahası ihlali iddialarını yalanladı

Belarus Savunma Bakanlığı, Belarus askeri helikopterlerinin Polonya hava sahasını ihlal etmediğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Varşova’nın “Mi-24” ve “Mi-8” model Belarus askeri helikopterlerinin dün Polonya hava sahasını ihlal ettiği yönündeki iddiaların “sahte” olduğu belirtildi.

Açıklama, Polonya askeri ve siyasi liderliği tarafından güçlerin ve araçların Beyaz Rusya sınırına yığılmasını haklı çıkarmak için yapıldı.” Açıklamada, Polonya radarlarının herhangi bir ihlal kaydetmediği kaydedildi ve bu nedenle uçuşun “sınır kapısının radar sistemleri tarafından tespit edilmesini engelleyen çok alçak bir irtifada gerçekleştiği” iddiası ileri sürüldü.

Beyaz Rusya Savunma Bakanlığı’nın bu iddiaları “söylentilere dayalı” olarak değerlendirdiği belirtilen açıklamada, “Mi-24 ve Mi-8 helikopterleri tarafından hava sahasının ihlal edilmediğini not ediyoruz.” söylendi.

Polonya Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, iki Belarus helikopterinin sınıra yakın Polonya hava sahasını ihlal ettiği duyurulmuştu.

Açıklamada, “Belarus tarafı daha önce Polonya tarafına eğitim konusunda bilgi vermişti. Sınır geçişinin Bialowieza bölgesinde çok alçak irtifada gerçekleşmesi radar sistemleri tarafından tespit edilmesini zorlaştırdı.” kelimeler kullanıldı.

Açıklamada, olayla ilgili NATO’nun bilgilendirildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu