Ekonomi

Bitcoin ETF’lerine üç günde yaklaşık 1 milyar dolarlık net giriş görüldü

Son üç günde yeni onaylanan spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) yatırılan fonlar 21 bin Bitcoin’e (BTC) ulaştı. Bu, şu anki 42.600 dolarlık fiyatla yaklaşık 894 milyon dolara karşılık geliyor.

BlackRock’un iShares’i Bitcoin Trust (IBIT) 16.362 BTC ile başı çekerken, Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) 12.112 BTC ile BlackRock’un hemen arkasında yer alıyor. Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) tanık olduğu devasa çıkışlar (yaklaşık 25 bin Bitcoin), sektöre giriş oranlarını düşürüyor.

GBTC, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi’nin (SEC) geçen hafta Bitcoin ETF’lerini onaylamasından hemen önce kapalı uçlu bir yatırım fonu olarak varlığını sürdürüyordu. Spot ETF onaylarından önce GBTC, müşterilerden %2 idari fiyat talep ediyordu ve yaklaşık 630 bin Bitcoin’i yönetim altında tutuyordu.

Her ne kadar GBTC’nin ETF sürümü %1,5 idari fiyat talep etse de, bu rakam rakiplerinden en az 100 baz puan daha yüksek. Ayrıca, ürünün bir ETF’ye dönüştürülmesi, fonun artık net varlık değerine (NAV) göre indirimli olarak işlem görmediği anlamına gelir. Bu iki faktörün birleşimi, GBTC sahiplerine satış yapmak için yeterli neden sağlıyor ve erken getiriler bunun gerçekleştiğini gösteriyor.

Ancak ETF’lerin gördüğü yeni para girişleri bunu geride bırakıyor ve genel olarak net girişlere tanık oluyoruz.

Fiyat hareketleri hafta boyunca oldukça sessiz kaldı ve Bitcoin çoğunlukla 42-43 bin dolar aralığında seyrediyor. Bu haber yazılırken son 24 saatte yüzde 1’lik düşüş yaşayan lider kripto para birimi 42.700 dolar civarında işlem görüyor. Dünyanın en büyük ve en likit kripto paralarını takip eden CoinDesk 20 Endeksi yüzde 0,6 oranında düşüş yaşadı.

Bitcoin ETF’leri: Başarısızlık mı, Değil mi?

Tartışmalar, Bitcoin ETF lansmanının başarılı mı yoksa başarısız mı olduğu konusuna kaydı. Bloomberg’den Eric Balchunas yeni ürünlerin ETF dünyası için heyecan verici bir başarı olduğunu savunuyor ve ilk üç günde 10 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşıldığına dikkat çekiyor. Ayrıca 2023’te 500 ETF lansmanı yapıldığını ve bunların tüm yıl boyunca yalnızca 450 milyon dolarlık hacim elde ettiğini vurguladı.

Girişimin başarısız olduğunu savunanlar ise lansmandan bu yana görülen düşük fiyatlara ve GBTC’de görülen satış hareketlerine dikkat çekiyor.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu