Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT Dünya Vatandaşı Ödül Töreni’nde konuştu

Özenç KILIÇ/İSTANBUL, BAŞKANLIK Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, TRT Dünya Vatandaşı Ödül Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Altun, “Günümüzde Gazze’deki zulme kafayı takan uluslararası sistem, değişimin neden zorunluluk haline geldiğini gösteriyor. Yine birçok Batılı uluslararası yayıncının İsrail yanlısı, önyargılı ve karşıtlığı da var. Doğruluk tutumu da değişimin başka bir nedeni olmalı.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Beşiktaş’ta bir otelde düzenlenen ‘TRT Dünya Vatandaşı Ödül Töreni’ne katıldı. 2017 yılında “Pozitif Değişime İlham Vermek” ilkesiyle yola çıkan TRT World Citizen, küresel insani sorunlara çözüm arayarak ve farkındalık yaratarak toplumsal dönüşüme katkıda bulunmayı hedefliyor. Küresel ölçekte topluma katkı sağlayan kişilere 5 kategoride ödüller verildi. Eğitimci Ödülü; Nelly Cheboi, Bağlantıcı Ödülü; Motaz Azaiza, Gençlik Ödülü; Aditi Mayer, Yılın Dünya Vatandaşı Ödülü; Dr. Ghassan Abu-Sittah Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alırken, Şef José Andrés de Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı. Törene, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ve çok sayıda davetli katıldı.

“DEĞİŞİM VE GELİŞİM ARTIK KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ”

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, “‘Pozitif Değişime İlham Vermek’ diyoruz, eşitlikçi bir değişimin gerekliliğinden bahsediyoruz. Neden? Çünkü henüz ilk çeyreğinde bulunduğumuz 21. yüzyıl bunu başaramadı.” İnsanlığa büyük umutlarla vaat edilen o refah ve barış ortamını tesis edin.Büyük umutlarla başlayan, bu anlamda bir beklenti siyaseti yaratan 21. yüzyıl, ‘Kantçı Aydınlanma’nın hayallerinin gerçekleştiği bir yüzyıl olmadı. Tıpkı 19. ve 20. yüzyıllarda olduğu gibi gerçek oldu. Evrensel insanlık ve barış ideali ya da savaşın ve çatışmanın olmadığı bir dünya hayali en azından şimdilik ufukta görünmüyor. “Söylememiz mümkün değil. aynı göründüğünü. Vicdanlı insanların içinde bulundukları durumdan memnun olmadığı, kendileriyle ilgili derin kaygılar beklediği küresel bir ortamda nefes alıyoruz. İnsanlığın karşı karşıya olduğu sorunların çözümü için değişim ve gelişim artık kaçınılmaz bir ihtiyaç, acil bir gerekliliktir” dedi.

“GAZZE’DEKİ ZULÜMLER DEĞİŞİMİN NEDEN İHTİYAÇ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Fahrettin Altun, “Bugün sömürgeci zihniyetin temsilcileri, kendileri gibi olmayana, öteki olarak gördüklerine her türlü distopik baskıyı yapmayı gerekli görüyor. İsrail’in bugün Filistin’deki zulmü, İsrail’in temsilcilerinden biri. Sömürgeci zihniyet bunun en somut örneklerinden biridir. İsrail yetkilileri, vahşi saldırılarından önce öncelikle Filistinlileri insanlıktan çıkarıyor.” “Bugün Gazze’deki baskıdan etkilenen uluslararası sistem, değişimin neden bir zorunluluk haline geldiğini gösteriyor. Yine birçok Batılı, uluslararası yayıncının İsrail yanlısı, önyargılı ve hakikat karşıtı bir tutuma sahip olması da bu değişimin bir başka nedeni olsa gerek. değişiklik” dedi.

“İSRAİL ZULÜMLERİNE KARŞI EN BÜYÜK İNSAN DİRENCİNİ GAZETECİLER GÖSTERDİ”

Altun, “İsrail’in zulmü karşısında en büyük insani direniş şüphesiz ki bölgede çalışan gazeteciler tarafından gösterildi. Onlar sadece gazetecilik yapmadılar, hakikat için büyük çaba harcadılar. Ve bu uğurda 119 Filistinli gazeteci şehit oldu. Gazze’de görev yapan gazetecilerin olağanüstü ve cesur çabaları, tüm dünyada olumlu bir değişim dalgasının ortaya çıkmasına neden oldu.Dünya kamuoyunda ve Batılı ülkelerde vicdani bir muhalefet oluştu.Dünya kamuoyu kendi hükümetlerine şöyle dedi: , ‘Artık soykırımın arkasında durmayın!’ Aslında İsrail’in kasıtlı olarak gazetecileri hedef almasının nedeni de bu duruştur. Öte yandan, Türkiye’de medya dünyasındaki demokratik ve çoğulcu iklimi hâlâ sindiremeyen unsurların bulunduğunu da üzülerek burada belirtmeliyim. Dün hep birlikte gördük. İstanbul Büyükçekmece’de bir meslektaşımıza uygulanan fiziki şiddet. Maalesef A Haber muhabiri Ali Nazif Vural görev başındayken öfkeli bir muhalefet grubunun saldırısına uğradı. Bu saldırıyı bir kez daha şiddetle kınıyorum. Bu saldırgan zihniyeti, bu şiddeti ve linçleri. “Ne yazık ki kültür, ideolojik bağnazlıktan kurtulamayan bazı medya kuruluşları tarafından besleniyor. Bazı medya kuruluşlarının toplumda nefreti körüklemeye çalıştığını üzülerek görüyoruz. İletişim Başkanlığı olarak bu tür çaba ve saldırılara her zaman karşıyız, karşı olmaya da devam edeceğiz” dedi.

“TRT DÜNYA VATANDAŞI HUKUKİLİK DEĞİL ADALET İSTEDİĞİNİ GÖSTEREN BİR PLATFORMDUR”

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “TRT World Citizen, umutsuzluğu fırsatla değiştirme iradesini gösterenleri, yok saymak yerine prestiji, hukuksuzluğun yerine adaleti, yani iyilik adına iyiliğin önünü açanları ödüllendiren bir platformdur” dedi. Bu platform, fedakarlığın güzelleştirici gücünün anlaşılmasına ve iyiliğin yayılmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzyılın temel sorunu irade sorunudur. Çünkü ahlaki, insani ve vicdani bir irade sergileyebilenlerin gücü ve sayısı, insanlığın kaderini belirleyecektir. İnsanlık terazisinin bir tarafında hak ve adalet iradesini ortaya koyanların eylemleri, diğer tarafında ise kendi çıkarlarına yönelik eylemleri var. ” bir şey. Bu ölçek yüz günden fazla bir süredir şiddetli bir şok yaşıyor. Terazinin acı dengesi, İsrail’in kendi çıkarları uğruna Filistin ve Gazze topraklarında gerçekleştirmekten çekinmediği sınırsız, kuralsız ve vahşi katliamlarla orantısız bir şekilde doludur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu