Haber

Depremlerde can kaybı 50 bin 783’e yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 50 bin 783’e yükseldiğini açıkladı.

CNN TürkKatıldığı bir programda konuşuyor.

Bakan Soylu, hayatını kaybedenlerin 7 bin 302’sinin göçmen olduğunu bildirdi.

985 kişinin kimliği belirlenemedi

Soylu, depremde hayatını kaybeden 985 kişinin kimliğinin ise henüz belirlenemediğini bildirdi. Aileleri tarafından yapılan başvuru sonucunda kayıp arananların da bu sayı içinde büyük ölçüde olduğunu tahmin ettiklerini belirten Soylu, “Kayıp başvuruları şu anda 297. 6 yaşında, 20’si 7-12 yaşında, 36’sı 13 yaşında, “17 yaş grubunda toplam 86 çocuk var.”

Soylu, kimliği belirlenemeyen 985 kişi arasında yalnız yaşayan veya akrabası olmayanların da olduğunu ve bu nedenle DNA alamadıklarını sözlerine ekledi.

Soylu, “Bu 985’in içinde yabancılar da var. Aileleriyle birlikte kimlik tespit çalışmalarını örneğin İdlib’de, Afrin’de, Cerablus’ta, Azez’de, Mare’de sürdürmek istedik. Yani oraya başvuranların DNA’larını aldık. “Karşılaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

Deprem sonrası mezarlıklar | Kimlik tespiti nasıl yapılır?

Bu videoyu görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

Depremde çıkan yangınların tespit çalışmalarını da zorlaştırdığını vurgulayan Soylu, “Birkaç yerde yangın çıktı. Bunlarla ilgili değerlendirmelerimiz devam ediyor. O yangınlar moloz altında olduğu için biraz devam etti.”

DW/CO,JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu