Haber

Dikkat çeken Türkçe sözler: Paylaşmasaydık büyük hata etmiş olurduk.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Dünyanın yeni bir jeopolitik ve ekonomik çağa girdiğini belirten Szijjarto, şöyle konuştu: “Bu yeni çağda Türkiye’nin rolü her zamankinden daha büyük çünkü Türkiye’nin önemi sadece Macaristan’ın güvenliği için değil, tüm Avrupa’nın güvenliği için çok büyük. Hem fiziki hem de enerji güvenliğine bakarsak.” söz konusu.

KATILMASAYDIK BÜYÜK BİR HATA YAPACAĞIZ

Szijjarto, Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomik gücü olma yolunda büyük adımlar attığını ve ülkesinin Türkiye ile birlikte yürümesinin önemli olduğunu vurguladı. Bu kadar güçlü bir ortaklık yapmasaydık çok büyük bir hata yapardık çünkü Türkiye kısa sürede dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasına girecek.dedi.

Szijjarto, Avrupa’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıların sorulması üzerine, mevkidaşı Hakan Fidan’ın sözlerine katıldığını belirterek, “Biz Hristiyan bir ülkeyiz. Bin yıllık Hristiyan hükümeti olan bir ülkeyiz ve bir ülkeyiz. Hristiyanlığı ciddiye alan ve “Bizim açımızdan kesinlikle kabul edilemez. Herhangi bir dinin kitap ve sembollerinin aşağılanması, kutsal kitapların yakılması kesinlikle kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Kutsal kitapların yakılmasının özgürlük olarak kabul edilemeyeceğini vurgulayan Szijjarto, “Tüm kutsal sembol ve sembollere yönelik şiddeti kınıyoruz. Bu Avrupa’nın hiçbir ülkesinde olamaz. Dinlere yönelik herhangi bir hakaret kesinlikle kabul edilemez.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu