Yaşam

DSÖ’den sağlıkta ‘yapay zeka’ uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kişileri sağlık alanında ChatGPT gibi uygulamaları kullanırken dikkatli olmaya davet etti.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada yapay zekanın hastalıkların teşhisi gibi sağlık alanında kullanımının yaygınlaştığına dikkat çekildi.

Açıklamada, ChatGPT ve Google Bard gibi Büyük Dil Modellerinin (LLM) kullanımında, koşulların yetersiz olduğu ortamlarda hastalığın teşhisine yardımcı olmanın yanı sıra riskler de taşıması nedeniyle dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, DSÖ’nün sağlık çalışmalarına katkıda bulunmak için Yüksek Lisans’ı kullanma konusunda “hevesli” olduğu vurgulandı, ancak test edilmemiş sistemlerin hızla benimsenmesinin hatalara yol açabileceği ve hastalara zarar verebileceği kaydedildi.

Açıklamada LLM’nin dengeli bir şekilde uygulanmadığına dair endişelerin olduğu ve bu uygulamanın yapay zekaya olan inancı da yıpratabileceği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu teknolojilerin güvenli, etkili ve etik şekilde kullanılması konusunda titizlik gerektiğine dikkat çekilerek, yapay zekayı beslemek için kullanılan bilgilerin yanıltıcı veya yanlış bilgi üretebileceği uyarısı yapıldı.

Açıklamada LLM’nin, halk için güvenilir sağlık bilgilerinden ayırt edilmesi zor olan metin, ses veya video içeriği biçiminde oldukça ikna edici dezenformasyon üretmek ve yaymak için kötüye kullanılabileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu