Ekonomi

Google ücretli yapay zeka arama özelliklerini araştırıyor, hisseler düşüyor

Financial Times’ın yakın tarihli bir raporuna göre Alphabet (NASDAQ:GOOGL) Inc’in Google’ı, yapay zeka ile geliştirilmiş arama motoru için ücretli özellikler sunma olasılığını araştırıyor. Şirket, yapay zeka destekli arama yeteneklerini premium abonelik hizmetlerine entegre etmek için çeşitli seçenekleri değerlendiriyor. Bu hizmetler şu anda Google’ın Gmail ve Docs içindeki yeni Gemini AI asistanına erişimi içeriyor.

Premium özelliklerin sunulması, Google için bir ilki temsil edecek, çünkü temel tekliflerinden bazılarını bir ödeme duvarının arkasına yerleştirecek. Bununla birlikte, geleneksel arama motoru ücretsiz kalmaya devam edecek ve reklamlar hem ücretsiz hem de abone olan kullanıcılar için arama sonuçlarının yanında gösterilmeye devam edecek.

Alphabet’in hisseleri, haberin ardından mesai sonrası işlemlerde yaklaşık %1 düşerek hafif bir düşüş yaşadı.

Google, Reuters’a e-posta ile gönderdiği bir açıklamada konuyla ilgili pozisyonunu netleştirdi: “Reklamsız bir arama deneyimi üzerinde çalışmıyoruz ya da bunu düşünmüyoruz. Daha önce birçok kez yaptığımız gibi, Google genelinde abonelik tekliflerimizi geliştirmek için yeni premium özellikler ve hizmetler oluşturmaya devam edeceğiz.”

Ücretli özellikleri keşfetme kararı, Google’ın yapay zeka sektöründe rekabetçi bir savaşa girdiği ve ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI ve OpenAI’ye yatırım yapan Microsoft gibi şirketlerin önemli zorluklarıyla karşılaştığı bir zamanda geldi. Bu sektör oyuncuları son zamanlarda yapay zeka teknolojisindeki ilerlemeleriyle dikkat çekiyorlar.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu