Ekonomi

HSBC’den iyimser hisse senedi analizi

HSBC stratejistlerine göre, Fed’in para politikasını değiştirerek ekonominin resesyondan kaçınmasına izin vermesi durumunda küresel hisse senetleri 2024’te çift haneli bir yükselişe hazır olacak.

Alastair Pinder liderliğindeki bir grup müşterilere yazdığı notta, “Fed yumuşak bir iniş yapabilirse, bu hisse senetleri için önemli bir artış anlamına gelecektir” diye yazdı.

HSBC’nin analizine göre, ekonominin sert iniş yapmadığı ve faizlerin zirve yaptığı önceki dönemlerde S&P 500, Fed’in artışlara ilk ara verdiği dönemden sonraki 6 aya kadar geçen dönemde ortalama yüzde 22 prim yapmıştı. faiz oranlarını düşürmeye başladı.

Stratejistler, FTSE Tüm Dünya Endeksi’nin gelecek yılı 480’de tamamlamasını bekliyor. Bu tahmin, endeksin Salı günkü seviyesinden yaklaşık %10’luk bir yükseliş anlamına geliyor.

HSBC stratejistleri, “Hisse senedi piyasalarındaki son gerilemenin ardından riskler daha iyi fiyatlanmış görünüyor” dedi. HSBC’nin tercih ettiği sektörler arasında teknoloji ve tüketici ürünleri öne çıkıyor.

Stratejistler ayrıca sektör dağılımlarında temel tüketim malları ve sanayi ürünleri sektörlerine ilişkin önerilerini ‘artırıyor’; sağlık hizmetlerini ‘nötr’ seviyeye yükseltti. HSBC stratejistleri enerji ve finans sektörlerinin notunu ‘nötr’e, temel malzeme sektörünün ise ‘zayıf’ notuna düşürdü.

HSBC’nin yükseliş beklentisi S&P 500’ün geçen ay toparlanmasının ardından geldi. Morgan Stanley’den Michael Wilson bunu bir ayı piyasası rallisi olarak nitelendirirken, JPMorgan Chase & Co.’dan Marko Kolanoviç bunun “ani bir tepkiyi” yansıttığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu