Ekonomi

İhracatta deprem etkisi: Şubat’ta yüzde 6,4 azalarak 18,6 milyar dolar oldu

Ticaret Bakanlığı 11 ilde meydana gelen ve ülke ihracatının yüzde 8,6’sını oluşturan deprem felaketinin ihracatı aşağı yönlü etkilediğini belirten “Şubat ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 azalarak 18,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. ” ifadesini kullandı.

bakanlık tarafından Şubat ayı ihracat rakamlarına ilişkin yapılan açıklamada,6 Şubat’ta 11 ili ve milyonlarca vatandaşı etkileyen deprem nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara başsağlığı, yaralılara acil şifalar, hayatta kalanlara ve tüm ülkeye başsağlığı diledi.

Felaketin sadece 11 ilde yaşayan vatandaşları değil, tüm Türkiye’yi derinden etkilediğine işaret edilen açıklamada, “Deprem felaketinde hayatını kaybeden canların üzüntüsü ülkemizin tamamında yaşanırken, Bakanlığımız ile birlikte diğer ilgili kurumlar da bölge ticaretinin normale dönmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.Deprem felaketi nedeniyle aylık dış ticaret değerlendirmesi bu aya ait basın duyurusu şeklinde kamuoyu ile paylaşılmaktadır.” değerlendirme yapıldı.

Açıklamada, 2022 yılında ihracatta büyük başarılara imza atıldığı vurgulanırken, mal ihracatının yanı sıra hizmet ihracatında da değerli bir aşamaya gelindiği bildirildi.

Geçen yıl mal ihracatının yüzde 12,9 artarak 254,2 milyar dolara, hizmet ihracatının ise yüzde 46,5 artarak 90 milyar dolara ulaştığı hatırlatıldı.” Türkiye ekonomisi 2022’de Orta Vadeli Program (2023-2025) tahmini olan yüzde 5’in üzerinde yüzde 5,6 büyüdü. Mal ve hizmet ihracatının büyümeye katkısı yıl genelinde 2,2 puan pozitif olarak büyümenin yüzde 40’ını oluştururken, ihracat büyümenin itici gücü olmaya devam etti.” yer aldı.

Açıklamada, depremlerin ihracata etkisine ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Öte yandan 11 ilde meydana gelen ve ülkemizin toplam ihracatının yüzde 8,6’sını oluşturan deprem felaketi ihracatımızı aşağı yönlü etkiledi. 2023 Şubat ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 azaldı. Gümrük kapıları verilerine göre özellikle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da deprem sonrası ihracatta önemli düşüşler yaşandı. Şubat ayında deprem nedeniyle ihracatımızda 1,5 milyar dolarlık doğrudan aşağı yönlü etki olduğu dikkate alındığında değerleniyor.”

Şubat ayında ithalat 30,8 milyar dolar oldu

Dış talebin görece zayıf seyri ve euro-dolar paritesinin geçen yılın aynı dönemine göre düşük gerçekleşmesinin de ihracatı aşağı yönlü etkilediğine dikkat çekilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Parite nedeniyle ihracatımız Şubat’ta 529,2 milyon dolar eksik oldu. Şubat ayında ithalatımız 30,8 milyar dolar olurken, bunun yüzde 22’si elektrik ithalatından. Ayrıca ithalattaki artış işlenmemiş değerden kaynaklanıyor. Bu dönemde işlenmemiş altın ithalatı 3,7 milyar dolar (yüzde 858,7 artış) artarak 4,1 milyar dolar, makine ithalatı 2,9 milyar dolar (yüzde 22,2 artış), elektrikli makine ithalatı 2,1 milyar dolar (40,5 milyar dolar) oldu. yüzde artış).

‘Gerekli tedbirler alınıyor’

Açıklamada, 2021 yılı itibarıyla depremden etkilenen 11 ilin Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasındaki (GSYİH) payının yüzde 9,8 olduğu belirtilirken, şunlar kaydedildi:

“Depremin illerin ekonomisinde yarattığı tahribatın ivedilikle aşılması için gerekli tedbirler alınmakta olup, depremden etkilenen işletmelerimizi eski haline getirmek için kısa, orta ve uzun vadeli ihtiyaçlar kapsamında çalışmalar yürütülmektedir. Deprem nedeniyle kaybettiğimiz vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor, millet olarak hepimizin başsağlığı diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu