Ekonomi

Kdz. Ereğli Bozhane Balıkçı Barınağı’nda 2023-2024 Balıkçılık ve Av Sezonu Açıldı

Kdz. 2023-2024 Balıkçılık ve Av sezonunun açılışı Ereğli Bozhane Balıkçı Barınağı’nda yoğun katılımla düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Açılışa Milletvekili Saffet Bozkurt, Tarım ve Orman İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Su Ürünleri ve Su Ürünleri Şube Müdürü Recep Küçük, Ereğli İlçe Müdürü Osman Günaydın, Su İşleri Kooperatif Başkanı Murat Toprak, teknik çalışanlar ve çok sayıda balıkçı katıldı. Programda konuşmaların ardından kurban kesildi, dualar edildi ve ikramlarda bulunuldu.

İl Müdürü Cemalettin Çataklı, “Ticari balıkçılık faaliyeti yapan balıkçılarımıza yönelik 15 Nisan 2023 tarihinde başlayan genel av yasağı 31 Ağustos tarihinde sona erdi ve yeni av sezonu başladı. Toplam 413 lisanslı tekne, 6.500 ticari lisanslı tekne var. ve ilimiz genelinde 5.900 amatör lisanslı tekne bulunmaktadır. 12.400 balıkçımız kayıtlıdır. Bakanlığımız tarafından “Kıyı Balıkçılığının Desteklenmesi” kapsamında ilimiz balıkçılarına son üç yılda toplam 3,5 milyon TL’nin üzerinde ödeme yapılmıştır. Bakanlığımızca su ürünleri avcılığına ilişkin düzenlemeler yapılırken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal konular dikkate alınmaktadır.Su ürünleri avcılığında balıkçılara uzunluk, süre, derinlik, orta ve av araçları açısından bazı yasaklar ve sınırlamalar ve yükümlülükler getirilmektedir. Balıkçılarımız Ticari ve Amatör Amaçlı Balıkçılığı Düzenleyen Tebliğ kararlarına uygun olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Balıkçılık kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi açısından. Avlanmayla ilgili kurallara uymak büyük önem taşıyor. Avcılığın mevzuata uygun olarak yapılabilmesi için Bakanlık, geçmişte olduğu gibi tüm imkanları seferber ederek, yeni dönemde de arttırarak kontroller yapmaya devam edecek. Bu amaçla her türlü teknik ve altyapı tedbirleri alınmıştır. Balıkçılarımızın bu düzenlemelere uygun balıkçılık faaliyetlerinde bulunmaları hem kendi çıkarları hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işleyişi açısından önemlidir. Balıkçılarımızın büyük emek ve emeklerle ürettiği, insan beslenmesine ve sağlığımızın korunmasına birçok faydası olan su ürünlerini halkımızın bol miktarda tüketmesini öneriyoruz. Bakanlığımız, Valimiz ve şahsım adına 2023-2024 av sezonunun balıkçılarımıza bol ve bereketli geçmesini diliyorum. “Vira Bismillah diyerek sözlerimi tamamlıyorum” dedi. -ZONGULDAK

horasanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu