Haber

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde konuştu Açıklaması

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, “Türk dünyamız kıskanılacak büyük bir tarihe, büyük ecdatlar ve eşsiz bir zenginliğe sahip ve inanıyorum ki, Türk dünyasını harika bir gelecek bekliyor. Kadim Semerkant şehrinde yapılan zirvemiz, Türk dünyası tarihinde yeni bir büyüme evresini başlatacaktır.” dedi.

Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrindeki “Ebedi Şehir” Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Liderleri 9’uncu Zirvesi’nde konuşan Mirziyoyev, örgüte üye ülkelerin cumhurbaşkanlarını, Büyük İpek Yolu’nun kavşağında bulunan dünya uygarlığının merkezlerinden biri olan büyük Semerkant şehrinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “bilim, dünya halkları için bir dostluk ve barış sembolü, bilimin merkezi Semerkant’ın ‘Türk Kültür Başkenti’ ilan edilmesi inisiyatifini desteklemelerinden dolayı” teşekkür etti.

Mirziyoyev, “kadim Türk topraklarının binlerce yıldır doğu ile batıyı birbirine bağladığını, dünya medeniyetlerini birbirine yakınlaştırdığını ve dünya kültürlerini zenginleştirdiğini” kaydederek, “Türk dünyasının büyük tarihinin parlak sayfalarını büyük ecdadımızın birlikte oluşturduğunun haklı gururunu yaşıyoruz. Böylesine değer biçilmez bir mirası korumak, derinlemesine incelemek ve gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin en kıymetli misyonudur.” diye konuştu.

Zirvenin önemine değinen Mirziyoyev, “Binlerce yıllık tarihimiz boyunca Türk ailemiz, yenilenen tertibimiz çerçevesinde bu dorukta eksiksiz formda bir ortaya gelmiş bulunuyor. Kuşkusuz, ‘Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru’ sloganıyla daima birlikte yesyeni bir büyüme kademesine adım atıyoruz.” diye konuştu.

Günümüz dünyasının jeopolitik çatışmalar, global ekonomik kriz ve iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarıyla ilgili karmaşık imtihanlardan geçtiğini, bu nedenle, mevcut tehlikeli durumda, ülkelerin ortak yaklaşımlar belirlemesi ve sıkıntıların tahliline yönelik eforları koordine etmesinin son derece kıymetli olduğunu vurgulayan Mirziyoyev, dostluk, iş birliği ve karşılıklı dayanak yoluyla her türlü zorluğun üstesinden gelebileceklerini lisana getirdi.

Mirziyoyev, son bir yılda, Türkiye’nin dönem başkanlığı sırasında teşkilat kapsamında kapsamlı çalışmaların yapıldığını ve karşılıklı iş birliklerinin daha aktif hale geldiğini belirterek, Özbekistan’ın periyot başkanlığı sırasında, “Türk Dünyası Vizyonu-2040” kavramının ve bugün kabul edilecek TDT 5 Yıllık Stratejisi’nin aktif biçimde uygulanmasını, 170 milyonu aşan nüfusuyla devasa bir bölgeyi kapsayan örgütün otoritesinin daha da güçlendirilmesini ve en değerlisi ortak tarih, lisan ve kültüre sahip kardeş halklar ve ülkeler ortasındaki iş birliğini daha üst seviyeye taşınmasını amaçladıklarını vurguladı.

Örgüt kapsamındaki iş birliklerinin ticari-ekonomik temelinin pekiştirilmesinin kıymetini vurgulayan Mirziyoyev, örgüte üye ülkeler ortasındaki karşılıklı ticaretin bu ülkelerin toplam dış ticaretinin yalnızca yüzde 4’ünü oluşturduğunu, geri kalan kısmının ise üçüncü ülkelerin hissesine tekabül ettiğini ve bu durumun şad edici olmadığını kaydetti.

Mirziyoyev, ülkeler ortasındaki birtakım ithalat gümrük tarifelerinin yüksek olduğunu ve bu durumu kökten değiştirmek ve ticaret, yatırım ve hizmetlerin hür dolanımını sağlamak için örgüt bünyesinde “Yeni Ekonomik Fırsatlar Bölgesi” oluşturmayı ve bu planı gerçekleştirmek için her sene üye ve gözlemci ülkelerin temsilcileriyle dünyanın önde gelen şirketlerinin katılacağı Memleketler arası Türk Ekonomik Forumu’nun düzenlenmesini önerdi.

Ulaştırma alanında karşılıklı alakaların güçlendirilmesine dikkati çeken Mirziyoyev, bilhassa Trans Hazar milletlerarası koridorunun daha işlek hale getirilmesi için önemli adımların atılması gerektiğini vurgulayarak bu çerçevede teşkilata üye ülkeleri, Türkiye ile Özbekistan ortasında yeni uygulamaya konulan elektronik taşıma müsaadeleri verilmesi sistemine katılmaya çağırdı.

“Semerkant Zirvesi, Türk dünyası tarihinde yeni bir büyüme evresini başlatacaktır”

Örgüte üye ülkelerin bölgesinde güvenliğinin sağlanması konusuna da değinen Mirziyoyev, son periyotta dünyanın farklı yerlerinde yaşanan zıddiyetlerin Türk dünyasının genel güvenliğini de etkilediğini, bu türlü karmaşık bir durumda, terörizm, aşırılıkçılık, gençlerin radikalleşmesi, insan ticareti, uyuşturucu kaçakçılığıyla gayret, kamu ve siber güvenlik alanlarında ilgili kurumlar ortasında iş birliğinin daha da geliştirilmesinin ehemmiyetini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, komşu Afganistan’daki karmaşık durumun kendilerini ciddi olarak endişelendirdiğini de ifade ederek, Afgan sorununa ortak bir yaklaşım geliştirmek için dışişleri bakanları arasında düzenli diyalog kurulmasını istedi.

Mirziyoyev ayrıca, Türk dünyasının birliğinin güçlenmesine emsalsiz katkılarda bulunan büyük şair ve düşünür, devlet adamı Ali Şir Nevai’nin isminin verildiği memleketler arası mükafatın tesis edilmesinin kendilerini keyifli ettiğini kaydetti.

TDT’nin faaliyetinin bir üst seviyeye çıkarılması için kurumsal değişimler yapılarak örgüt bünyesinde farklı hususlarla ilgilenecek komitelerin oluşturulmasını teklif eden Mirziyoyev, ayrıyeten örgütün genel sekreterliğinin rolü ve nüfuzunun artırılması gerektiğini de lisana getirdi.

Mirziyoyev, “Türk dünyamız kıskanılacak büyük bir tarihe, büyük ecdatlar ve eşsiz bir zenginliğe sahip ve inanıyorum ki, Türk dünyasını harika bir gelecek bekliyor. Kadim Semerkant şehrinde yapılan zirvemiz, Türk dünyası tarihinde yeni bir büyüme evresini başlatacaktır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu