Ekonomi

Sahibi Ülkelere Hem Finansal Hem Stratejik Kazanç Sağlayan 21. Yüzyılın En Değerli 10 Kaynağı

Dünya hızla gelişirken ülkeler de sahip oldukları kaynaklarla bu hıza ayak uydurmaya çalışıyor. Hem stratejik hem de finansal avantajlar sağlayan bu pahalı kaynaklara bir göz atalım…

1. Su

Listenin başında tüm dünyanın doğal yaşam kaynağı olan su yer alıyor. Özellikle iklim krizinin getirdiği sorunlarla karşı karşıya olan dünya için su büyük bir değer taşıyor. Tatlı su kaynaklarına sahip ülkeler bu avantajı doğru kullandıklarında dünyanın en güçlüsü bile olabiliyorlar.

2. Genç nüfus

Bu nasıl bir kaynak diyebilirsiniz ama aslında olay hiç de düşündüğünüz gibi değil. Birçok Avrupa ülkesi bugünlerde genç insan kıtlığıyla boğuşuyor. Bir ülkenin, yaşlı nüfus arttıkça ve doğumlar azaldıkça ivme kaybeden ve azalan genç nüfusa sahip olması büyük kayıptır. İş ve üretim için en büyük kaynak sağlıklı genç nüfustur. Üretebilen ülke asla batmaz. İnsan kaynaklarının kalitesi, becerilerine, yaratıcı yeteneklerine, eğitim ve öğretimlerine bağlıdır. Bir ülkenin insan kaynakları uygun şekilde eğitilir ve yetiştirilirse, çıktı da yüksek kalitede olacaktır.

3. Teknoloji üretiminde kullanılan değerli yer altı kaynakları (Silikon, Lityum)

Bilgisayar ve mikroelektronikte yarı iletken olarak yaygın olarak kullanılan silikon gibi kaynaklar, ülkelerin modern teknolojilerde ilerlemesine büyük katkı sağlayabilir. Bilgisayarlar ve entegre devreler silikon teknolojisi üzerine kuruludur. Aslında Kaliforniya’daki ünlü teknoloji merkezi Silicon Valley, adını bilgisayar çiplerinde kullanılan silikondan alıyor.

4. Doğal Gaz

İklim değişikliği yan etkilerini en sert haliyle bizlere hissettirirken, doğal gazın değerli bir kaynak olduğu günümüzde ispatlanmıştır. Dünya çapında ısınma savaşları devam ederken, doğal gaz rezervlerine sahip ülkeler kaldıraçlarını artırdı.

5. Yağ

Petrol, birçok ülkenin günlük elektrik ihtiyacını karşılamak için ana güç kaynağı olarak kullanılmaktadır. Genel olarak, sınırlı sayıda olduğu için dünya için çok ama çok maliyetli bir kaynaktır. Topraklarında petrol rezervleri olan ülkeler mali açıdan özellikle iyi durumdadır.

6. Altın

Parlaklığı, dayanıklılığı, kimyasal kararlılığı ve nadir bir element olması altını değerli bir kaynak yapmaktadır.

7. Turizm alanları

Hem kültür hem de doğal turizm alanlarına sahip ülkeler için en değerli gelir kaynaklarından biridir. Turizm alanları reel olarak korunur ve pazarlanırsa ülkeler için inanılmaz bir stratejik değer kaynağı haline gelir. Ülkemiz turizm alanlarında da güçlü. Türkiye’nin en değerli silahlarından biri turizm alanlarıdır.

8. Ormanlar

Ormanlar gıda, kağıt, inşaat malzemeleri, çikolata, ilaç ve soluduğumuz hava gibi birçok kaynağı sağlar. İşte tam da bu yüzden bir ülkenin güçlü orman yataklarına sahip olması onun değerine değer katar.

9. Verimli tarım arazisi

İnsan nüfusu artarken doğal kaynaklar da hızla tükeniyor. Özellikle yiyecek bulmak, gelecekte daha da büyük bir küresel sorun haline gelecektir. Verimli tarım topraklarına sahip bir ülke kendi üretimini yaparak dışa bağımlı olmaktan kurtulacaktır.

10. Demir

Altın gibi demir de değerli bir kaynaktır. Demir en çok kullanılan ve en ucuz metaldir. Parlak, sünek, dövülebilir ve gümüş grisi bir metaldir. Demir, dünya çapında üretilen tüm metal tonajının %95’i dahil olmak üzere tüm metallerin en çok kullanılanıdır. Düşük maliyet ve yüksek direncin birleşimi sayesinde vazgeçilmezdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu