Haber

Samsun’da arı zehrinin üretimi için arıcılara aparat dağıtıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, gramı 400 lira olan arı zehrinin üretimi için arıcılara, arı zehri toplama aparatı dağıttı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Belediyenin tarım ve hayvancılık konusundaki takviyelerinin devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, 79 bin kovan ile 950 ton bal üretimi yapılan Samsun’da arı üreticilerinin gramı 400 lira olan arı zehri üretimi yapmasını sağlamak için evvel arıcılara eğitim verildiği, sonrasında arı zehri toplama aparatı dağıtıldığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, arıcılık konusunda değerli yatırımların hayata geçirileceğini vurguladı.

Arıcılığın korunması ve üretici sayısının artırılması için arıcılığa takviye verdiklerini belirten Demir, şunları kaydetti:

“Amacımız arıcıların maliyetlerini azaltıp teşvik etmek. Samsun’da balın en iyisinin üretilmesini sağlamak. ‘Samsun’dan balı al, sıhhati şifayı bul’ mantığıyla her vakit arı üreticilerimizin yanındayız. Kentimizde daha evvel yapılmamış arı zehri üretimini inşallah başaracağız. Verilen eğitim ve dağıtılan aparatlar ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılan arı zehrini kentimizde de üretmek için birinci adımı atmış olduk. Arı zehri üretimi ile kentimizin arıcılık bölümündeki katma bedelini doruğa taşıyacağız. 15 üreticimizle başladığımız bu adımı genele yaymak üzere amacımız var.”

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ali Korkmaz ise 10 kovandan bir gram arı zehri elde edildiğine işaret ederek, “Modern tıptaki bu gereksinimi karşılamak için arı zehri üretimi de büyük değer arz ediyor. Son yıllarda MS, AIDS, kanser ve birçok hastalıkta araştırma çalışmaları yürütülmektedir. Apiterapi, ABD, Bulgaristan, Rusya, Çin, Kore ve birçok Avrupa ülkesinde alternatif tıp olarak kabul edilmiş ve apiterapi hastaneleri kurulmaya başlanmıştır. İsmi zehir olan bu eser aslında zehir değildir. Arı zehri şifadır. Arı zehri baldan tatlıdır. Bu zehrin piyasada gramı 400 liraya satılmaktadır. Yani fiyatıyla da üreticilerimize katma bedel sağlayacak.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu