Haber

Savaşın birinci yıldönümünde komplo teorileri: ‘Ukrayna savaşı bir yalandır’

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıl dönümünde bazı komplo teorileri ve sosyal medyada yayılan sahte paylaşımlar milyonlarca etkileşim aldı.

ABD’de çok sayıda takipçisi olan bazı sağcı hesaplar, Ukrayna savaşının tamamen Batı medyası ve hükümetleri tarafından yaratılan bir düzmece olduğuna dair bir dizi temelsiz argüman paylaştı.

En çok viral olan asılsız tezleri paylaşanlar arasında daha önce Twitter tarafından askıya alınan ancak platformun Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından geri dönen hesaplar da bulunuyor.

Ukrayna’daki savaş saçmalık değil

Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında yayılan düzmece tezlerden biri de savaşın tam bir saçmalık olduğu ve ABD’deki bazı sağcı sosyal medya hesaplarının cepheden görüntü ve kayıt olmadığı iddiasıyla bu iddiayı meşrulaştırmaya çalıştığı yönünde.

Bir siyaset yorumcusu, yukarıdaki viral paylaşımında “cepheden görüntü yok”, buradan “yalan kokusu yayılıyor” diyor.

Bir buçuk milyona yakın takipçisi bulunan bir diğer Twitter ünlüsü ise savaştan ne görüntü ne de haber geldiğini yazıyor.

Üstelik bu tweet, Trump yönetimi sırasında ABD’nin ulusal güvenlik danışmanı olan Michael Flynn tarafından paylaşılmıştı. Flynn, “Bunun doğru olmadığını söyleyen herkesle bahse girerim” diye ekledi.

İşin garibi, Ukrayna savaşı Batı medyasında çok detaylı bir şekilde ele alınıyor ve haber yapılıyor.

Başta BBC olmak üzere küresel yayın kuruluşları, Ukrayna’daki savaş cephesinden çok sayıda haber aldıkları için çelişkili veya şüpheli haber ve açıklamaları yakından takip ediyor.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve uluslararası kuruluşlar da savaşın gerçekliğini kanıtlayan bilgiler sağlıyor.

Savaşın başlangıcından bu yana sosyal medya da çatışmalar ve savaşın diğer taraflarıyla ilgili binlerce görselle doldu ve birçoğunun gerçek olup olmadığı gazeteciler tarafından kontrol edildi.

Kiev’deki gökdelenin vurulduğu yalan değil

Rusya’nın işgalinin ikinci gününde Kiev’de çok katlı bir apartmanın füzeyle vurulduğunu gösteren bir fotoğraf geniş çapta paylaşıldı. Gazeteciler olay yerine giderek detaylı raporlar hazırladı.

Son günlerde tamir edilen ve kısmen yenilenen binanın görüntüleri sosyal medyada yeniden viral oldu.

Binanın yeni görünümünden yola çıkarak buraya füze isabetinin hiç olmadığı ve aslında tüm savaşın bir uydurma olduğu, çünkü savaş halindeyken binayı onarmanın imkansız olduğu iddia edilmişti.

Bu iddiayı paylaşanların arasında daha önce Twitter tarafından kapatılan ancak kısa süre önce tekrar platforma kabul edilen sağcı bir podcaster ve aşı karşıtı isim de yer aldı.

Ancak, ara sıra tekrarlanan Rus füze saldırıları dışında, Kiev Mart 2022’den beri savaşın ön saflarında yer almıyor. Mart ayında Rus birlikleri, doğu UKrain’e odaklanarak şehirden ve çevresinden çekildi.

Söz konusu binanın onarımı geçen yıl Mayıs ayında başlamış, yaz ve sonbahar boyunca Ukrayna medyasında detayları ve fotoğrafları ile yer almıştı.

Yanıltıcı ‘kıpırdayan ceset’ videosu yeniden dolaşıyor

Ukrayna’da bir muhabir sıra sıra kefenlenmiş cesetlerin önünde haberi aktarırken, arkalarında hareket ettiği iddia edilen cesetlerin görüntüsü son günlerde milyonlarca kez izlendi.

Batı’nın Ukrayna savaşı senaryosunu desteklemek için yaşayan insanların bu görüntüyü kanıt olarak göstererek kefenlerin içinde poz verdiği iddia edildi.

Bir gönderide “Hareket etme, öldün” yazıyordu.

Bu video aynı zamanda birçok sağcı internet ünlüsü tarafından Facebook ve TikTok’ta paylaşıldı.

Gerçek çok daha farklı. Bu görüntü geçen yıl Avusturya’nın Viyana kentinde, Ukrayna savaşının başlamasından önce, Şubat ayı başlarında iklim krizine ilişkin bir protesto sırasında çekildi. Kefenlere sarınarak cansız yatan aktivistler, karbon salınımının insan hayatını tehdit ettiğine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Bu görüntü hem Ukrayna olmadığı için tamamen uydurma, hem de farklı bir konuda yalan haber olarak kullanılmış ve aslında Kovid’den kimsenin ölmediği iddialarının delili olarak gündeme getirilmişti.

Zelensky’nin iddialı iddiaları

“Kazara” olduğu iddia edilen fotoğraflar ve bir görselin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy için bir dublör olduğu ortaya çıktı.

Milyonlarca kişinin ulaştığı bir iddiaya göre Zelenskiy imalı bir dublörlük yapmış ve Polonya televizyonunun çektiği bir görüntüde liderle baş başa bir kıyafetle görüntüye girmiş.

Diğer paylaşımlarda, türünün tek örneği adam, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen hafta Kiev’e yaptığı ziyaret sırasında çekilen fotoğraflarda arka planda görünüyor.

Ancak bu fotoğraflarda kimliği kolaylıkla tespit edilebilen bu kişi, Zelenskiy’nin koruması Maksim Donets’tir.

Reuters ajansına göre Donets, 2019’dan beri Zelenskiy’nin güvenlik ekibine liderlik ediyor ve internet aramalarında bulunabilen birçok farklı bağlamda çekilmiş fotoğraflarda, devlet lideriyle bire bir ortamda farklı kılıklar içinde görünüyor.

habernurhak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu