Haber

Sedat Peker Zorda: BAE ile ‘İade’ Anlaşması İmzalandı

Ortada bugün Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) arasında imzalanan anlaşmanın gündeme gelen konuları arasında, suçluların ‘iadesi’nin de olduğu ortaya çıktı. Unsurun bu ülkede yaşayan Sedat Peker için hazırlandığı ileri sürülürken tesadüf mü yoksa bilerek mi? Yaşandı denilebilecek bir gelişme yaşandı.

Bugün bu muhtıra imzalanırken Sedat Peker’e bir dava daha açıldı.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra Türkiye’nin Sedat Peker’in iadesini talep edebileceği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez tipi kapsamında üçüncü durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bugün bir dizi anlaşmaya imza attı.

Erdoğan ve BAE Devlet Lideri Pir Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, bugün Al Vatan Sarayı’nda iki ülke heyetleri arasında gerçekleşen görüşmeye katıldı. “BAE ile diplomatik ilişkilerin 50. yıl dönümünde yakın diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesinden memnuniyet duyduklarını” vurgulayan Erdoğan, ortak mutabakat zaptı ile ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine yükseleceğini söyledi.

Anlaşmaların ortasında, özellikle biri göze çarpıyordu. İki ülke arasında imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Devleti Hükümeti Arasında Suçluların İadesine İlişkin Anlaşma” bu ülkede dijital izolasyonda bulunan Sedat Peker’i ilgilendiriyor. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra Türkiye’nin Sedat Peker’in iadesini talep edebileceği belirtiliyor.

Sedat Peker’e Türkiye’de devam eden davalar var. Son olarak bugün eski İHD Önderi Akın Birdal’ın öldürülmesinin azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay’ın iş yerine düzenlenen silahlı baskın nedeniyle bugün aralarında Peker’in de bulunduğu 10 kişi hakkında dava açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu