Ekonomi

SGK: “‘Emeklidir’ yazısının verilmesine gerek yok”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hak kazanma şartlarını taşıyan sigortalıların emekli olabilmeleri için işverenlerinin istifa bildiriminde bulunmasından sonra “Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi” ile Kuruma başvurmalarının yeterli olacağını belirtmiştir. Yönetmelik kapsamındaki yaşlılık aylığı, EYT yönetmeliğine göre aylık bağlanacak. Şirket tarafından istifa bildirimi verilmeden önce “Emeklidir” yazısının verilmesine gerek olmadığını belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emeklilik Yaşı (EYT) Yönetmeliği sonrası Kuruma yapılan yoğun başvurulara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, sigortalılara aylık bağlanabilmesi için işverenlerin işten ayrılma beyannamelerini verdikten sonra “Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi” ile SGK’ya başvurmalarının yeterli olduğuna dikkat çekildi. yaşlılık aylığına hak kazanma koşullarını yerine getirenler. Sigortalıların ‘Emekli Olacak’ yazısını alabilmeleri için SGK’ya yönlendirildiği, sigortalının emekli olabilmesi için bu yazının SGK’dan alınmasına gerek olmadığı belirtildi.

Açıklamada, SGK’nın e-Devlet platformu üzerinden sunduğu hizmetlerden “SGK Kayıt ve Hizmet Beyanı”, “SGK Sicil Belgesi”, “Çalışma Hayatı” ve resmi internet sitesinde “Ne Zaman Emekli Olacağım” bilgileri yer aldı. İşverenler, hak kazanabilmek için yerine getirmesi gereken şartları, bu şartları taşıyıp taşımadıklarını ve ne zaman yerine getireceklerini, sigortalıların sicil ve hizmet bilgilerini belirterek, sigortalıları söz konusu belgeleri alması için SGK’ya yönlendirmez. Söz konusu nedenle e-Devlet üzerinden istifa beyannamelerinin verilmesi gereken bilgi ve belgelere istinaden düzenlenmesi ve sadece hizmetinde tereddüt eden sigortalıların Kurumdan resmi yazı talep etmesi gerektiği vurgulandı. SGK, emeklilik sürecinin bir an önce sonuçlanmasını ve sigortalının herhangi bir mağduriyet yaşamamasını sağlayacaktır. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu