Ekonomi

SNB başkanı, bankacılık sektöründeki değişiklikler karşısında daha güçlü likidite önlemleri alınması çağrısında bulundu

Bern’deki bir konferansta konuşan İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Başkanı Thomas Jordan, bankalara potansiyel acil likidite senaryolarını karşılamak için önemli miktarda teminat tutmaları çağrısında bulundu. Bu hamle, Credit Suisse’in UBS Group AG tarafından devralınmasına yol açan müşteri çekilmelerinin ardından geldi.

Ürdün’ün Çarşamba günü yaptığı açıklamalar, teminatların yetersiz olduğu durumlarda devlet destekli likidite desteğinin uygulanabileceğini öne sürerek benzer olayların önlenmesine yönelik bir çabaya işaret ediyor. Bu önlem ilk olarak bankacılık krizi sırasında bir kriz yönetimi aracı olarak kullanıldı ve artık İsviçre’de çıkacak mevzuatla kalıcı olarak uygulamaya konulacak.

Ürdün, bu önlemlerin yanı sıra banka likidite düzenlemelerinde de güncelleme yapılmasını önerdi. Credit Suisse’deki son durumun da gösterdiği gibi, bu değişikliklerin bankalardan daha büyük ve daha hızlı mevduat çıkışlarını yansıtması amaçlanıyor.

Credit Suisse’in UBS Group AG tarafından devralınması hükümet aracılığıyla gerçekleşti ve İsviçreli ve küresel düzenleyiciler arasında finansal sistemin geleceğe hazır hale getirilmesi konusunda tartışmalara yol açtı. Diyalog, gelecekte benzer durumların meydana gelmesini önleyecek sağlam sistemler oluşturma etrafında dönüyordu.

Para politikası konusunda Ürdün, SNB’nin yaygın kira artışları nedeniyle enflasyonun kısa süreliğine %2’yi aşmasını beklediğini söyledi. Ancak orta vadede enflasyonun bu seviyenin altına düşeceğini öngörüyor. Ürdün’ün yorumları, Federal Rezerv’in bankacılık sektöründe devam eden değişiklikler karşısında fiyat istikrarını savunma kararlılığının altını çiziyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu