Haber

Sudan’da barış için ‘Küba Barış Anlaşması’ güncellendi

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve Güney Sudan Devlet Lideri Salva Kiir Mayardit, 2020 yılında imzalanan Küba Barış Anlaşması’nın güncellenmiş halini Güney Sudan’ın başkenti Juba’da imzaladı.

Sudan resmi haber ajansının (SUNA) haberine göre, Juba’da düzenlenen çalıştayın kapanışında Sudan hükümeti adına Egemenlik Kurulu üyesi Korgeneral Şemseddin Kebbashi barış antlaşmasının güncellenmiş halini imzaladı. Burhan tanık, Mayardit ise kefil olarak imzaladı.

Burhan, konuşmasında, ülkenin güvenlik ve kalkınma çıkarlarında barışın kilit bir faktör olduğunu vurguladı.

Güney Sudan Devleti’nin ve Küba Anlaşması’nın garantör ülkelerinin Sudan’da barışın sağlanması yönündeki çabalarına övgüde bulunan Burhan, iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmalarını hayata geçirerek ilişkilerini daha geniş alanlara taşıma kararı aldıklarını belirtti.

“Sudan’da barış, Güney Sudan’da barışın uzantısıdır”

Güney Sudan Devlet Başkanı Mayardit, Sudan’daki barışın Güney Sudan’daki barışın bir uzantısı olduğuna işaret ederek, Küba Barış Anlaşması’nın değerlendirildiği çalıştayın amacının; Anlaşmanın uygulanmasındaki engellerin ve zorlukların aşılmasından bahsetti.

Uluslararası toplumu Küba Barış Anlaşması’nın uygulanmasını desteklemeye çağıran Mayardit, anlaşmayı kabul etmeyen güçleri Sudan’da tam barışın tesisi için anlaşmaya katılmaya davet etti.

Ekim 2020’de Güney Sudan’ın başkenti Juba’da imzalanan Küba Barış Anlaşması ile silahlı hareketler de siyasi iktidarda pay sahibi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu