Ekonomi

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan: İhracatımızı daha da yukarılara taşıyacağız

TİCARET Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, “254 milyar dolarlık ihracatımızı daha da yukarılara çıkarmak için çaba göstereceğiz. İhracatta 2002 yılında dünya ticaretinden aldığımız pay yüzde 0,5 iken bugün bu rakamı yüzde 1,02’ye çıkardık.”

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kırşehir Şubesi hizmet binasının açılışına katıldı. Gürcan, “Ticaret Bakanlığı olarak Türkiye’de iç ticaret, ihracat, ithalat ve gümrük gibi daha eski ve daha spesifik işlerle ilgili birçok hizmet veriyoruz. Bu çalışmalarda rekabeti artırıcı bir ortamın sağlanması için elimizden geleni yapıyoruz. İç piyasayı korur ve tüketicinin haklarını korur.” “Çok çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi istifçilik ve fahiş fiyatlara karşı mücadelemiz her gün devam ediyor. Bununla ilgili tedbirleri almaya da devam ediyoruz” dedi.

‘İHRACAT ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’

Otomobil reklamlarına ilişkin konuşan Gürcan, “Otomobil sektöründe geçtiğimiz günlerde ciddi sorunlar yaşandı. Bunlarla ilgili aldığımız önlemleri adım adım uygulayarak bugün net bir noktaya ulaştık. Bu noktada da şu anda önemli bir noktaya geldik. Özellikle 1 Kasım’da yürürlüğe giren yönetmelik ile reklam sitelerimize yükümlülükler getirdik.Reklam sitelerinde kimlik doğrulama ve içerikleri ile ilgili gelişmeleri takip etmelerini kendilerine bıraktık ve bunlarla ilgili cezai işlem uygulayacağımızı kendilerine bildirdik. Sahte reklam veya kimlik doğrulaması yapılmadan verilen ilanlara reklam başına 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar değişen cezalar uygulanacağını ifade eden Doğal, “İhracatla ilgili alanda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

‘İHRACATIMIZI ARTIRACAĞIZ’

Gürcan, “254 milyar dolarlık ihracatımızı daha da yukarılara çıkarmak için çaba göstereceğiz. 2002 yılında ihracatta dünya ticaretinden aldığımız pay yüzde 0,5 iken bugün bu rakamı yüzde 1,02’ye çıkardık. İnşallah bu rakamı daha da yukarılara taşıyacağız” dedi. daha yüksek.” “Tüm iş dünyamızla birlikte hareket edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu