Ekonomi

Afşin ilçesinde depremde telef olan hayvanlara büyükbaş hayvan desteği

6 Şubat’ta yaşanan depremde hayvanları telef olan Kahramanmaraş merkezli Afşin ilçesindeki üreticilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından büyükbaş hayvan desteği verildi.

Afşin Hayvan Pazarı’nda düzenlenen programda Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yetiştirilen büyükbaş hayvanlar, sahiplerine teslim edildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Kayapınar, gazetecilere, hayvansal üretimin sürekliliğini sağlamak amacıyla depremde telef olan hayvanların yerine ücretsiz ve aynı büyükbaş hayvan dağıttıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı kararları doğrultusunda depremden etkilenen 11 ildeki tarım işletmelerinde hayvan varlığı zarar gören üreticilere destek verildiğini belirten Kayapınar, “Bu kapsamda toplam 23 işletme zarar gördü, 76 büyükbaş hayvan telef oldu. İlçemizde yaşanan depremden sonra ilk etapta yaş, cins ve ırk tespitlerinin ardından 12 adet Montofon cinsi hayvanı teslim aldık. “7 üreticimize teslim ediyoruz.” dedi.

Kayapınar, depremden etkilenen üreticilere koyun ve arı kovanı desteği de sağladıklarını belirtti.

Şu ana kadar 156 koyunu depremden etkilenen yetiştiricilere teslim ettiklerini belirten Kayapınar, “Daha sonra 1200 kovan dağıttık. TİGEM işletmelerinden temin ettiğimiz büyükbaş hayvanları yüzde 100 hibe ile üreticilerimize dağıtmaya devam edeceğiz. Yaş, ırk ve cinsiyeti süreç içerisinde belirledik.” dedi.

Yapımcı Latife Karakoç, depremde kaybettiği büyükbaş hayvanın yerine yenisinin verilmesinin mutluluğunu yaşadığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu