Haber

Gamze’nin ölümünün ardından iptal edilen kavşak projesi hayata geçiyor

İptal edilen kavşak projesi Gamze’nin ölümünün ardından hayata geçiyor

ANKARA’da, Gamze Gürel’in (28) karşıdan karşıya geçerken otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybettiği çevre yolu üzerinde, kaza öncesi yargı kararıyla iptal edilen köprülü kavşak ve yaya geçidi projesi, 2017 yılında hayata geçirilecek. yeni imar planı düzenlemesi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, proje ihalesinin 14 Şubat’ta yapılacağını belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Etimesgut ilçesi çevre yolunda Eryaman ilçesine giriş çıkış sağlayacak şekilde yapması planlanan köprülü kavşak ve yaya geçidi projesi, Ankara 11. İdare Mahkemesi tarafından imar planı değişikliğinin iptal edilmesi nedeniyle gerçekleştirilemedi. Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava kapsamında. Mahkeme, söz konusu plan değişikliği sürecinde birçok eksikliğin bulunduğunu belirtti. İptal kararına bölgedeki 3 mahallenin muhtarlarının basın açıklaması yaparak tepki göstermesinden bir gün sonra, aynı bölgede yolun karşısına geçmek isteyen Gamze Gürel, geçtiğimiz Aralık ayında otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti. Yol kenarındaki iş yerine gitmeye çalışırken hayatını kaybeden Gürel’in ailesi de kavşak projesinin iptaline tepki gösterdi.

YENİ KALKINMA PLANI HAZIRLANDI

Bunun üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi Teknik İşler Dairesi ile Planlama ve Şehircilik Dairesi yeni imar planı hazırladı. Onaylanan mevcut imar planı doğrultusunda İstanbul yoluna bağlanacak yeni köprülü kavşak ve vadi köprüsü projesi için 14 Şubat’ta ihale kararı alındı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “İlk projenin iptalinin ardından İstanbul Yolu-Eryaman Bağlantı Kavşağı yapım ihalesini 14 Şubat’ta gerçekleştiriyoruz. Bölgeye girişlerin daha güvenli hale getirilmesi, trafiğin rahatlatılması ve kazaların önlenmesini hedefliyoruz” dedi. ” Belediyeden yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin daha önce Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan köprü kavşak ve yaya geçidi proje çalışmaları için açtığı dava sonucunda imar planının iptal edilmesinin ardından Teknik İşler ve İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, onaylanmış mevcut imar planı doğrultusunda İstanbul yolu için yeni imar planı hazırladı.Bağlanacak yeni projenin yapım ihalesi 14 Şubat 2024 tarihinde yapılacak. Projenin amacı bölgedeki trafiği rahatlatmak ve kazaları önlemektir.”

‘GAMZE KARDEŞİMİZİN İSMİ VERİLMELİ’

Göksu İlçe Muhtarı Aytaç Fatih Aydoğan, köprülü kavşak projesine hayatını kaybeden Gamze Gürel’in adının verilmesini istediklerini belirterek, “Bu konuyla ilgili de belediyeye başvuracağız. Çok iyi olur” dedi. isim verin kardeşimize. Projenin tamamlanmasıyla buradaki trafik rahatlayacak. Yaya geçidiyle karşıdan karşıya geçmek daha kolay olacak.” “Çok daha önce yapılması gereken kavşak geç de olsa yapılacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Keşke Gamze kardeşimiz ölmeden yapılabilseydi. Ama olmadı. İnşallah Proje başka bir kaza yaşanmadan hayata geçirilecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu