Ekonomi

Hong Kong, kripto kabulü için bankacılık devlerine baskı yapıyor

Investing.com – Hong Kong düzenleyicilerinin kripto varlık endüstrisini büyütmek için dev bankaları müşteri olarak daha fazla kripto borsasını kabul etmeye zorladığı iddia ediliyor.

Financial Times’ın, özellikle Hong Kong düzenleyici kurumunun haberine göre, HSBCVe Standart Charter Bankaların daha fazla kripto borsasını müşteri olarak kabul etmesini istiyor. Konuya yakın kaynaklardan edinilen habere göre Hong Kong Para Otoritesi, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği toplantıda İngiltere merkezli finans kurumlarının ve Bank of China’nın kripto para borsası müşterilerine neden mesafeli olduğunu tartışmıştı.

Edinilen habere göre Hong Kong Para Otoritesi, bölgede faaliyet gösteren bankalara bir tebligat yaptı. Hong Kong’Ayrıca şube açan kripto şirketlerine zorlanmadan onlarla çalışmalarını tavsiye etti.

Hong Kong, son aylarda kripto endüstrisi için bir merkez olmaya devam ederken, bankalar, özellikle kara para aklama ve yasa dışı faaliyetlerle ilgili endişeler nedeniyle kripto şirketleriyle çalışmak konusunda isteksiz davranıyorlar.

Diğer bir önemli endişe kaynağı, FTX’in çöküşünün ardından kripto şirketlerinin daha yüksek risk profilidir. Ayrıca bu ay ABD SEC’in kripto şirketlerine yönelik aldığı tedbirlerde klasik finans kurumlarının kripto şirketleriyle çalışma konusunda daha temkinli davranmasına neden olan etkenlerden biri olarak görülüyor.

Hong Kong, kripto benimseme çabalarına devam ediyor

Hong Kong ise tüm aksiliklere rağmen kripto sektörüne olan inancını koruduğunu gösteriyor. Bunun en bariz örneklerinden biri de YSK’nın dava açması. madeni para tabanıve diğer kripto borsalarının özerk bölgeye davet edilmesi.

HSBC, Standart Charter ve Bank of China, Hong Kong’un para birimini basan bankalar olarak özerk bölgede değerli bir konuma sahip. Dolayısıyla bu bankaların kripto şirketlerine açılması, kripto segmentinin ülkede benimsenmesinde değerli bir paya sahip olacaktır.

Hong Kong bu ay yeni kurallarla bölgede. bireysel kripto para ticaretiİzinler vermeye başladı ve kripto şirketleri için yeni lisanslama kuralları getirdi.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu