Teknoloji

Koyunlar, genel kanının aksine, sanılandan çok daha demokratik olabilir

Koyun davranışları üzerine yapılan yeni bir çalışma, insanların ders çıkarabileceği kadar etkileyici bir kolektif zeka sergileyebildiklerini gösteriyor.

Sosyal hayvan cinslerinin tanınan imajı, hiyerarşik sistemde başkanları ve takipçileri içerme tarafında şekilleniyor. Ancak bilim, bu tasvirleri yavaş yavaş yıkarak, kurtlar ve babunlar üzere cinslerin aslında süreçlerinde epey demokratik olduğunu gösteriyor. Yeni çalışmanın gösterdiğine göreyse, sürü önderini düşünmeden takip etmekle suçlanan koyunlar bile hakikat vakit geldiğinde inisiyatifi ele alıyor.

Université Côte d’Azur’dan Profesör Fernando Peruani ve ortak muharrirler, kendi kendini organize eden bir süreç olarak sürü teorilerini araştırmak için hepsi tıpkı yaştaki 2-4 dişi koyundan oluşan birkaç sürünün hareketlerini incelediler. Hareketler yakındaki bir kuleden takip edildi. Müelliflerin söylediğine nazaran “her hareket bölümünün, gruba sıra düzeninde rehberlik eden geçici bir lideri vardı” ve koyunların otlama ve daha yeşil otlaklara taşınma ortasında toplu bir formda davranış geçişi yaptıklarını buldular. Koyunların önderleri rastgele değişiyordu.

Koyunların her vakit tıpkı başkana bakmak yerine rotasyona gitmesinin mümkün sebebi, farklı sürü üyelerinin bilgisinden yararlanmalarına imkan sağlaması. Bir koyun, kapısı açık olan bir çitin öbür tarafındaki çimlerin daha yeşil olduğunu fark ederse, sürüyü yönlendiriyor. Bu süreksiz önderlerin varlığı, bizlerin bir küme arkadaşımız ile nerede yemek yiyeceğimize karar vermeye çalışırken hissettiğimiz baş karışıklığının ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Hiyerarşik yapılar, muteber başkan bir fırsatı kaçırdığında ve tavsiye dinleyemeyecek kadar aptal olduğunda başarısız olur. Ancak koyunların dönüşümlü liderliği sürü içerisindeki çatışmayı azaltabilir. Yakında sıranın tekrar size geleceğini biliyorsanız, beğenmediğiniz bir kararı kabul etmek çok daha kolay olur.

Tabii ki bazen her şey âlâ de gitmeyebiliyor. Buna örnek olarak Moğolistan’ın iç bölümlerinde günlerce bir daire içinde yürüyen ve görünüşe nazaran bu çemberden kurtulamayan koyunlar verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu