Sağlık

Sigara paketlerine yeni düzenleme

Sigara paketi üzerindeki ikazlar ve güvenlik özelliklerini belirleyen yönetmelik yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Tarım ve Orman Bakanlığı yönetmeliğine göre; sigara ve tütün mamullerinin üzerinde sağlık uyarısı yüzey alanının en az yüzde 50’sini, ikaz metni en az yüzde 30’unu ve bırakma bilgisi yüzde 12’den fazla olmamak üzere en az yüzde 10’unu kaplayacak.

Türkiye’de üretilen yahut ithal edilen tütün mamulleri dış ambalajında marka; bulunduğu yüzey alanının yüzde 5’ini aşmayacak formda, kabartma ve varak kullanmaksızın yeknesak puntoda yazılacak.

Bir tütün mamulünün sıhhat açısından yararlı olduğu yahut daha az sıhhat riski gösterdiği izlenimini yaratan vitaminler ve başka katkı hususları, kafein yahut taurin yahut güç ve canlılık ile bağlı öbür katkı unsurları ve uyarıcı bileşikler, emisyonlar için renklendirici özellikleri olan katkı hususları, içimlik tütün mamulleri için inhalasyonu yahut nikotin alımını kolaylaştıran katkı unsurları ile yanmamış formda kanserojen, mutojen, reprotoksik özelliklerine sahip olan katkı hususları içeren tütün mamulleri piyasaya arz edilemeyecek.

Uygulama 5 Temmuz’da başlayacak ve belirlenen normlara uymayan tütün mamulleri 5 Ocak 2020 tarihinden sonra piyasada bulundurulamayacak.

Üretimi 31 Aralık 2018 tarihinde sona eren ve üretiminde mentol veya türevleri kullanılan sigaralar 5 Temmuz’dan sonra piyasaya arz edilemeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu