Ekonomi

Sektörün en ağır fuarı kapılarını Bursa’da açtı 

BURSA (İGFA) – Blok mermer, limestone, oniks, iş ve ocak makineleri, sektörel dernekler ve yayınların profesyonel ziyaretçilerle buluşacağı Bursa 6. Milletlerarası Blok Mermer Fuarı, Tüyap Bursa Memleketler arası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine 6. defa kapılarını açtı.

40’ın üzerinde ülkeden ziyaretçinin katılacağı fuar, evvelki yıllarda olduğu üzere bu yıl da çok sayıda dış ticaret ilişkisine sahne olması bekleniyor.

Fuarın açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Murat Demir, fuara 40’ın üzerinde ülkeden iştirakçinin geldiğini belirterek, fuarın Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin de marka bedelini yükselteceğine vurgu yaptı. Bursa Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu ise fuarda Türkiye’nin her bölgesinden farklı renk ve desende 2200 adet mermerin görücüye çıkacağına dikkat çekti.

Tüyap Fuarlar İmal A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, ülkemizin neredeyse tüm ocaklarından çıkarılan yüzlerce yeni renkte, A kalitede 2.200 blok mermerin, ocaklardan çıkarıldıkları halleri ile 7 başka salon ve açık sergileme alanından oluşan 50 bin m2’lik fuarda yer alacağını belirterek, “Fuar kapsamında birbirinden değerli taşlar ilk kez görücüye çıkıyor. Fuarımızın ülkemizin ihracatına katkı sağlaması en büyük hedefimiz. Bu önemli etkinlikte yurt içi ve yurt dışındaki firmalar birbirleri ile iş birliği yapacaklar. Fuarın son gününe kadar yoğun bir katılım bekliyoruz” dedi.

MADSİAD İdare Şurası Lideri Erol Efendioğlu, Bursa 6. Memleketler arası Blok Mermer Fuarı’na 2.000 tır ile 2200 adet blok mermerin geldiğini söz ederek, “Bu mermerlerin piyasa değeri yaklaşık 8 ile 10 milyon dolar değerinde. Böylesine büyük bir ticaret hacmi, döviz anlamında da ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır” diye konuştu. Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Üyesi İbrahim Alimoğlu, mermer dalının katma pahasının epeyce yüksek olduğunu söz ederek, Blok Mermer Fuarı’nın kesimin gelişimine büyük katkılar sağlayacağına dikkat çekti.

Fuar, dört gün boyunca 10.00-18.30 ortası ziyaret edilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu